Wystawa „Margines, Psarvard i Słomiane Domy, czyli: co robią spółdzielnie socjalne”

Sprawiedliwość. Równość. Pomoc wzajemna. Czym są spółdzielnie socjalne i jak zmieniają świat?

Hasło „spółdzielnia” kojarzy się obecnie głównie ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Tymczasem gdy w początkach XX wieku zaczęła rozwijać się spółdzielczość, była ona głównie ruchem pomocy wzajemnej i odpowiedzią na negatywne skutki rozwijającego się kapitalizmu. Dziś coraz popularniejszą formą ekonomii społecznej są spółdzielnie socjalne. Choć są coraz liczniejsze (od 2011 roku ich liczba w Polce wzrosła z 320 do 1500), wciąż nie są szeroko znaną formą przedsiębiorstwa

Wystawa „Margines, Psarvard i Słomiane Domy” prezentuje różnorodność  spółdzielni socjalnych. Przedstawiono na niej kilkanaście polskich spółdzielni socjalnych, zajmujących się najróżniejszą działalnością – od usług budowlanych, przez prowadzenie restauracji, szkolenie psów, aż do produkcji napojów i prowadzenia warsztatów artystycznych. Wystawa poszerza wiedzę o spółdzielczości, przekonuje, że każdą działalność gospodarczą można prowadzić na równościowych, sprawiedliwych zasadach. Może następnym razem wybierając się do baru lub restauracji, sprawdzimy, czy w naszym mieście są lokale prowadzone są przez spółdzielnie socjalne?

  • Wernisaż: 26.11. 2017 17.00, Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, ul. Grabiszyńska 56.
  • 27.11-2.12 – wystawa prezentowana będzie w Czuła Jest Noc (ul. Kolejowa 8), Ur (ul. Kotlarska 43) oraz w Księgarni Hiszpańska (ul. Szajnochy 5)

Wystawa jest częścią Tygodnia Spółdzielczości organizowanego przez Spółdzielnię Socjalną „Gęstwa” (prowadzącą działalność jako Browar Sabotaż). Zapraszamy także na Spółdzielcze Popołudnie (spotkanie ze spółdzielcami i spółdzielczyniami oraz dyskusja „Jak spółdzielnie socjalne mogą zmienić świat?”, 27.11. Firlej, ul. Grabiszyńska 56) oraz Spółdzielczą Grę Miejską (2.12 12.00-14.30, start 12.00 z podwórka przy ul Ruskiej 46c).


Projekt „Tydzień Spółdzielczości” Spółdzielni Socjalnej „Gęstwa” jest dofinansowany w ramach Progamu „Mikrogranty NGO” realizowanego ze środków Gminy Wrocław.