Można o nich rozmawiać, można je oglądać i można w nie grać. Spółdzielnie nie są nudne!

Między 26 listopada a 2 grudnia 2018 roku zorganizowaliśmy we Wrocławiu Tydzień Spółdzielczości. Wrocławianki i Wrocławianie mogli wziąć udział w dyskusji, obejrzeć wystawę i nawet rozwiązać tajemniczą zagadkę w ramach gry miejskiej.

grafika promująca wydarzenie

  • Co się działo?

Tydzień Spółdzielczości rozpoczął się od Spółdzielczego Popołudnia. W Ośrodku Działań Artystycznych Firlej można było pójść o krok dalej od czytania o spółdzielniach – dosłownie o krok dalej, czyli podejść do spółdzielców i spółdzielczyń i bezpośrednio z nimi porozmawiać. W jaki sposób łączycie otwarte spotkania z prowadzeniem księgarni? Jak przyciągacie ludzi na swoje wydarzenia? Wiedza i doświadczenia nabyte przez spółdzielnie okazały się ciekawe zwłaszcza dla osób, które planują założenie spółdzielni i dla osób, które już teraz prowadzą inne organizacje nie nastawione wyłącznie na zysk ekonomiczny. Odbiorczynie i odbiorcy pytali z kolei o to, jak spółdzielnie dbają o to, by działać w sposób etyczny: od kogo kupują surowce, czy są one ekologiczne i lokalne, co jest szczególnie istotne w przypadku zaproszonych na spotkanie spółdzielni związanych z gastronomią. Podczas wieńczącej Popołudnie dyskusji spółdzielcy i spółdzielczynie wraz z uczestnikami i uczestniczkami szukali odpowiedzi na pytanie „Jak spółdzielnie socjalne zmienią świat?”.

Nagranie video z dyskusji obejrzeć można tutaj: https://www.facebook.com/browarsabotaz/videos/1917925488285090/.

Częścią Spółdzielczego Popołudnia był też wernisaż wystawy „Margines, Psarvard i Słomiane Domy, czyli: co robią spółdzielnie socjalne”. Na dwunastu planszach rysowniczka Asia Bordowa zobrazowała branże działalności, którymi zajmują się spółdzielnie socjalne – a zajmują się najróżniejszymi usługami i produkują najróżniejsze rzeczy, od kręcenia filmów, przez podawanie kawy i smażenie wegańskich kotletów, po szycie kostiumów dla grup teatralnych. Po wernisażu wystawa została przeniesiona w trzy miejsca, w których może obejrzeć ją szerokie grono osób, do lokal: Księgarnia Hiszpańska (ul. Szajnochy 5), Ur (ul. Kotlarska 43) i Czuła jest Noc (ur. Kolejowa 8). Właścicielom lokali spodobała się tak bardzo, że można ją tam obejrzeć jeszcze do niedzieli 16.12. W kolejnych miesiącach wystawa pojedzie w tournée po Polsce – zawiśnie m.in. w spółdzielczych lokalach w Warszawie i Krakowie!

Zagadka, tajemnica, przedwojenna broszura… Tydzień Spółdzielczości zakończyła Spółdzielcza Gra Miejska. Gracze i graczki odwiedzili wrocławskie miejsca związane ze spółdzielczością. Na Ruskiej 11/12 obejrzeli budynek Spółdzielni Zgoda i poznali historię powojennej żydowskiej spółdzielczości, dowiedzieli się czym są spółdzielnie mieszkaniowe, sprawdzili ile kosztują serwetki w sklepie Społem i poznali historię spółdzielni niemieckich działających we Wrocławiu przed wojną. Eksplorując Wrocław wykonywali też zadania, by dostać wskazówki gdzie ukryta jest przedwojenna broszura nawołująca do zakładania spółdzielni. Jeździli (lub wywracali się) na tandemie , wycinali i sprejowali szablony (na papierze lub niechcący na sobie) i praktykowali demokratyczne podejmowanie decyzji.

  • Skąd pomysł?

Jesteśmy nie tylko browarem rzemieślniczym – jesteśmy też spółdzielnią pracy, a dokładniej jej szczególną formą – spółdzielnią socjalną. Idea spółdzielczości to myśl przewodnia naszego działania. Chcemy ją rozwijać i promować – takie właśnie były cele Tygodnia Spółdzielczości.

Spotkanie ze spółdzielniami, wystawa i gra miejska promowały spółdzielczość zwłaszcza wśród osób, które wcześniej się z nią nie spotkały. Naszym celem był też rozwój ruchu spółdzielczego i wzmocnienie już istniejących spółdzielni – narzędziem ku temu był mini zjazd kilku spółdzielni socjalnych i spółdzielni pracy. Poza naszą Spółdzielnią Socjalną Gęstwa (warzącą piwo jako Browar Sabotaż) wzięły w nim udział Spółdzielnia Socjalna Margines (prowadząca wegański bar i kawiarnię) i Spółdzielnia Socjalna Wola (prowadząca otwarte miejsce spotkań i warsztaty) z Warszawy oraz Spółdzielnia Pracy Ogniwo (spółdzielnia m.in. grafików i architektów prowadząca kawiarnio-księgarnię) z Krakowa. Dyskutowaliśmy m.in. o organizacji pracy, o tym jak demokratycznie i równościowo współpracować ze sobą, jak promować swoje usługi i produkty i jak działać w społeczności lokalnej.

  • Co dalej?

Podsumowaniem Tygodnia Spółdzielczości może być jedno zdanie: zakładajmy spółdzielnie! Już niedługo zachęcimy Was do tego podczas kolejnego spółdzielczego wydarzenia, zorganizowanego wspólnie ze spółdzielniami z którymi spotkaliśmy się na zjeździe. Tym razem będzie to koncert Wielkiej Gwiazdy… Kogo chciałybyście i chcielibyście usłyszeć? Podpowiedzi przyślijcie nam na maila: kontakt@browarsabotaz.pl lub na Facebook.com/browarsabotaz.

Jeśli już teraz jesteście zdecydowani, na co bardzo liczymy, to wejdźcie na stronę www.ekonomiaspoleczna.pl i dowiedzcie się jak krok po kroku założyć spółdzielnię socjalną.

Za wsparcie w zorganizowaniu Tygodnia Spółdzielczości dziękujemy Fundacji Umbrella za ogólne wsparcie organizacyjne, Ośrodkowi Artystycznemu Firlej za ugoszczenie nas podczas Spółdzielczego Popołudnia, Stowarzyszeniu Kultura Równości za udostępnienie przestrzeni na zjazd, lokalom: Księgarnia Hiszpańska, Ur i Czuła Jest Noc za udostępnienie przestrzeni na wystawę, Teatrowi Układ Formalny za ofiarowanie biletów na spektakl jako nagrody w grze miejskiej oraz spółdzielniom Margines, Wola i Ogniwo za udział w zjeździe.

Projekt „Tydzień Spółdzielczości” Spółdzielni Socjalnej „Gęstwa” został dofinansowany w ramach Progamu „Mikrogranty NGO” realizowanego ze środków Gminy Wrocław.

Czy masz 18 lat?